529234-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Skyddsrum
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal skyddsrumsåtgärder
Referensnummer: 2019-00158
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45216129 Skyddsrum
II.1.4.
Kort beskrivning
I SISAB:s fastighetsbestånd finns idag ca 280 skyddsrum. Detta ramavtal omfattar bl.a. de åtgärder som ska utföras i samband och efter besiktningarna, samt möjlighet att göra förbesiktningar (skyddsrumsstatus) och utföra åtgärder kopplat till dessa.
I avtalet ska även ingå konsulthjälp och eventuell hjälp med åtgärder i samband med ingrepp i skyddsrummets stomme som påverkar skyddsrumsfunktionen samt att möjliggöra tillträde inför en besiktning. SISAB önskar teckna avtal med två avtalsparter för arbeten inom denna kategori, ett avtal för fastighetsområden 1-3 och ett för fastighetsområden 4-7.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71325000 Konstruktion av grundkonstruktion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I SISAB:s fastighetsbestånd finns idag ca 280 skyddsrum. Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB, har i sitt uppdrag att genomföra besiktningar, skyddsrumskontroller och tillsyn av dessa. Detta ramavtal omfattar bl.a. de åtgärder som ska utföras i samband och efter besikt-ningarna, samt möjlighet att göra förbesiktningar (skyddsrumsstatus) och utföra åtgärder kopplat till dessa.
I SISAB:s fastighetsbestånd finns idag ca 280 skyddsrum. Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB, har i sitt uppdrag att genomföra besiktningar, skyddsrumskontroller och tillsyn av dessa. Detta ramavtal omfattar bl.a. de åtgärder som ska utföras i samband och efter besiktningarna, samt möjlighet att göra förbesiktningar (skyddsrumsstatus) och utföra åtgärder kopplat till dessa.
I avtalet ska även ingå konsulthjälp och eventuell hjälp med åtgärder i samband med ingrepp i skyddsrummets stomme som påverkar skyddsrumsfunktionen samt att möjliggöra tillträde inför en besiktning.
SISAB önskar teckna avtal med två avtalsparter för arbeten inom denna kategori, ett avtal för fastighetsområden 1-3 och ett för fastighetsområden 4-7.