529255-2019 - ÄndringSverige-Höganäs: Social omsorg med inkvartering
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Uppförande och drift av nytt särsklit boende i Höganäs kommun II
Referensnummer: 19/29
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Drift särskilt boende med köp av befintligt omsorgsenhet och uppförande av ny omsorgsenhet
Höganäs kommun inbjuder till att inkomma med anbudsansökan för senare anbudsgivning.
Upphandlingsföremålet är förhyrning och drift av ett nyuppfört särskilt boende omfattande 60 platser
Utförande av driften är kopplad till förvärv av fastigheterna "Höganäs Brunnby Bräcke 2:108" och "Höganäs Brunnby-Bräcke 2:82", uppförande av byggnad för driften och köp av befintliga fastigheten "Höganäs Brunnby-Bräcke 2:47" med byggnad.
På fastigheterna "Höganäs Brunnby Bräcke 2:108" och "Höganäs Brunnby-Bräcke 2:82" står i nuläget byggnader som antagen anbudsgivare ska ombesörja rivningen av.