529362-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Förbrukningsvaror av papper
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Torkdukar
Referensnummer: UC-2021-242
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33772000 Förbrukningsvaror av papper
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser förse Region Östergötlands olika enheter och vårdavdelningar med torkdukar.
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Anbud kan lämnas på följande områden:
Position 1 - Torkduk kirurgiska instrument
Position 2 - Torkduk operation
Position 3 - Torkduk operation specialstäd
Position 4 - Torkduk allmän
Position 5 - Torkduk mjuk liten
Position 6 - Torkduk mjuk stor
Anbud ska avse samtliga ingående delar inom respektive anbudsområde.
Upphandlande myndighet kommer att anta ett (1) anbud per anbudsområde under förutsättning att så många anbud lämnas samt att så många anbud uppfyller alla obligatoriska krav.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 11 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Torkdukar kirurgiska instrument
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33700000 Hygienartiklar, 33772000 Förbrukningsvaror av papper
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Torkdukar operation
Del nr: 2
Torkdukar operation specialstäd
Del nr: 3
Torkdukar allmän
Del nr: 4
Torkdukar mjuk liten
Del nr: 5
Torkdukar mjuk stor
Del nr: 6