529373-2019 - PlaneringSverige-HALMSTAD: Trasor
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HEARING - Städmoppar & Microfiberdukar - Region Halland
Referensnummer: DNRGS190167
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39525800 Trasor
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Halland står inför upphandlingsstart av Städmoppar och Microfiberdukar. Inför skrivande av kravspecifikation önskar referensgruppen att träffa ER leverantörer för en presentation kring era produkter.
Region Halland vill informera sig om hur marknaden av produkter som håller högsta kvalité gällande både användning samt med lång livslängd ser ut inför upphandlingen. Med högsta kvalité avses allt från rengörande effekt, enkelheten i användandet till hur formen och kvalitén bibehålls vid tvätt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39224000 Kvastar och borstar och diverse andra artiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen