529395-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Huddinge: Montering och uppförande av prefabricerade strukturer
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tomtbergaskolan: Stomme Totalentreprenad ABT 06
Referensnummer: HS/2018:450
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45223800 Montering och uppförande av prefabricerade strukturer
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar projektering, leverans och montage av färdig stomme för den nya tillbyggnaden av Tomtbergaskolan i Huddinge kommun. Tillbyggnaden utgör ca 7 400 kvm BTA.
Stommen utgörs i huvudsak av prefabricerade betongelement och stål. Bjälklag utgörs av plattbärlag som pågjutes (med ingjutna installationer). Stommen ansluter till befintliga byggnadsdelar. Kompletteringar med utfackningsväggar. Fackverk i stål ovan ljusgård som bärare av glastak.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44142000 Stommar, 45223100 Montering av metallkonstruktioner, 45223220 Anläggningsarbete avseende upprättande av grundstomme, 45262311 Uppförande av betongstommar, 45262400 Uppförande av stålkonstruktioner, 45262410 Uppförande av stålkonstruktioner för byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen