529479-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Ackumulatorer, primärceller och primärbatterier – Upphandling av fordonsbatterier
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling av fordonsbatterier
BeskrivningFörsvarsmakten har behov av ett ramavtal för inköp av fordonsbatterier, vilket innefattar batterier till personbilar, lätta och tunga lastbilar, motorcyklar, m.m. Därtill har Försvarsmakten behov av stödtjänster kopplat till anskaffningen av ovannämnda batterier. Försvarsmakten har för avsikt att teckna ett tvåårigt ramavtal med en (1) leverantör av fordonsbatterier med möjlighet till förlängning av avtalet med ytterligare två (2) år. Majoriteten av leveranserna kommer att ske till Försvarsmaktens centrallager i Arboga, men leverans ska kunna ske inom hela Sverige.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 31400000 Ackumulatorer, primärceller och primärbatterier
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:103111:Lot:1