529582-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Stolpar för luftledningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tryckimpregnerade kreosotfria furustolpar för luftledning, L59 Tandö-Nyhusen och L57 och L58 Tandö-L45
Referensnummer: UH-2023-128
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44212224 Stolpar för luftledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Den här upphandlingen avser inköp till kommande luftledningsprojekt Q3 2024 respektive Q3 2025 av Impregnerade furustolpar enligt EN 50341 samt EBR IN 063.  Stolparna ska vara tryckimpregnerade kreosotfria furustolpar, ha en livslängd om minst 40 år samt vara klassade i enlighet med NTR A Pole eller liknande.
Projektbeskrivning  Projekt:
L57 och L58 ska ha ca 360 impregnerade furustolpar med stolpklasser mellan 13G och 19S+4 och med en livslängd på minst 40 år och en ungefärlig delleveranstid med start prel 1/10 2024.
L59 ska ha ca 370 impregnerade furustolpar med stolpklasser mellan 13G och 19S+4 och med en livslängd på minst 40 år och en ungefärlig delleveranstid med start prel 1/10 2025
I leverans ingår stolpar inklusive logistik för detta. Detaljer kommer anges i förfrågningsunderlaget
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen