529660-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Mätutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mätinstrument - Elektriska storheter
Referensnummer: C2019-1573
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38300000 Mätutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för instrument för mätning av elektriska storheter, både inom undervisning och forskning.
Om upphandlingen
Nästan samtliga discipliner på Chalmers använder mätinstrument, både inom undervisning och forskning. Chalmers önskar teckna ramavtal med leverantörer av mätinstrument för mätning av elektriska storheter.
UNDERVISNINGInköpen till undervisningen består av:
Enstaka instrument
Klassuppsättningar av instrument
I det senare fallet handlar beställningen ofta om mer än fyra (4) instrument av samma modell. För att göra undervisningen trovärdig behöver instrumenten vara moderna, tåliga och med hög tillgänglighet men prestandan kan ofta vara ganska låg. Leveranstiden kan vara kritisk inför kursstarter. Exponeringen är omfattande mot de blivande civil- och högskoleingenjörerna och marknadsföringsvärdet för leverantören måste anses vara betydande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38340000 Instrument för mängdmätning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Forskning
I forskningsverksamheten är behovet mer blandat. Ofta behövs instrument med extrem prestanda men det är heller inte ovanligt med enklare basinstrument. De mest avancerade instrumenten är ibland så pass unika och dyra att en separat upphandling kan krävas. Dessa kommer då inte att avropas från ramavtalet.
Instrumenten ska upplevas som moderna och vara av mycket god kvalitet med avseende på handhavande och mekaniskt slitage. Lång garanti och snabb service är värdefullt. Ibland är höga prestanda viktiga, ibland inte. Ramavtalsleverantörer som kan erbjuda ett brett produktutbud och ett brett utbud av tillbehör är önskvärda. Det är också bra om leverantören kan tillhandahålla pedagogisk support, t ex webbplats med laborationsförslag och kursmaterial samt applikationsnoter.