See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsulttjänster inom Miljö och hållbarhet
Beskrivning: Konsulttjänster inom Miljö och hållbarhet, innefattar bland annat miljöutredningar och miljödiplomering
Intern identifierare: RS 2023-02441
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90700000 Miljötjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Mall VGR Anbudsinbjudan och avtal
Beskrivning: Upphandlingen omfattar konsulttjänster inom Miljö och hållbarhet, såsom miljöutredningar, miljöledningssystem, miljödiplomering och strategisk hållbarhet
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Område 1, Miljöutredningar
Beskrivning: För att säkerställa och utveckla verksamheten genomförs miljöutredningar på uppdrag av och för verksamheten, med syfte att utveckla verksamheten, optimera verksamhetens processer, främja innovationer och produktutveckling samt öka resurseffektivitet.
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Område 2, Miljöledningssystem
Beskrivning: Förvaltning av miljöledningssystem och ledningssystem som innefattar miljöledning. • Utveckling av befintliga miljöledningssystem eller ledningssystem som innefattar miljöledning i enlighet med standarden ISO 14001 • Integrering av olika ledningssystem med miljöledningssystem • Införande av nya miljöledningssystem eller system för integrering med miljöledningssystem • Utföra internrevision av miljöledningssystem, från enhetsnivå upp till högsta ledningen • Utbildning av internrevisorer för revision mot miljöledningssystem • Utbildning inom miljöledningssystem enligt ISO 14001 och med målgruppsanpassning.
Ytterligare om kontraktets art: Varor
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Område 3, Miljödiplomering - extern revision
Beskrivning: Planera och genomföra revisioner för miljödiplomering enligt VGR:s kriterier och instruktioner för revisorer. • Utföra revisionen genom att granska inskickade dokument, dels granska på plats och intervjua anställda i aktuella enheter som finns i hela regionen. • Upprättande av revisionsrapporter. • Kommunikation med Hållbarhetsavdelningen och förvaltningars miljösamordnare. . • Konsultstöd för utveckling och förbättring av befintliga miljöledningssystem eller ledningssystem som innefattar miljöledning, inom ramen för miljödiplomeringen.
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Område 4, Strategisk hållbarhet
Beskrivning: Översyn av VGR:s hållbarhetsmål till 2030 ska genomföras • En hållbarhetspolicy ska tas fram • Resultat och uppnådda effekter ska redovisas årligen i en koncerngemensam års- eller hållbarhetsredovisning • Hållbarhetsrapportering för Göteborgsoperan enligt Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) • Uppdragen ovan kan komma att innefatta ett antal arbetsuppgifter till vilka konsultstöd behövs.