529724-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Telekommunikationstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operatörstjänster
Referensnummer: KS 22/24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64200000 Telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmän orientering
Välkommen att lämna anbud till Varbergs kommun, vill du veta mer om Varbergs kommun gå in på www.varberg.se
Omfattning
Upphandlingen omfattar fasta och mobila operatörstjänster och kommer att resultera i ramavtal för löpande avrop av det samlade behovet under avtalstiden.
Föregående års (2018-12 - 2022-03) volym för Varbergs kommun var ca 9 700 000 SEK och kan ses som en indikation på kommande volym men kan dock inte garanteras.
Volymer för deltagande bolag:
Varbergs fastighetsaktiebolag - 400 000 SEK
Varbergs bostad AB - 400 000 SEK
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64210000 Telefon- och dataöverföring, 64212000 Mobiltelefontjänster, 64215000 IP-telefoni
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Leverantören förbinder sig att leverera de upphandlande myndigheternas verkliga behov.
Beställarna garanterar ingen specifik volym då den verkliga volymen både kan överstiga samt understiga angivna volymer. Anbudsgivaren ska leverera de kvantiteter utav tjänster och varor som avropas.Ramavtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
TakvolymTakvolym för ramavtalet uppgår till 11 640 000 SEK. Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Varbergs kommun rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet dessförinnan.
Takvolym för deltagande bolag:
Varbergs fastighetsaktiebolag - 480 000 SEK
Varbergs bostad AB - 480 000 SEKRamavtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
Upphandlingens omfattning har bestämts med beaktande av 4 kap 14§ LOU och grundar sig på fördelen med synergieffekter, samordnade leveranser samt lägre administrativa kostnader.