529761-2021 - ResultatSverige-Kalmar: Brödprodukter, färska bakverk och kakor
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fikabröd och konditorivaror
Referensnummer: 2021-32
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser beställarens köp av fikabröd, frallor, smörgåstårtor, sallader, konditorivaror, tårtor mm. Avtalet avser att täcka de behov som beställaren har utöver det beställaren producerar i egen regi.
Beställaren ämnar teckna rabattavtal med flertalet leverantörer inom Kalmar kommun för att ge en bred geografisk spridning av leverantörer och en god tillgänglighet för beställaren.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning