529783-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Johanneshov: Hushållsapparater
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vitvaror
Referensnummer: 21-101
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39700000 Hushållsapparater
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar inköp av vitvaror; kalla, våta och heta, reservdelar samt installationer av i avtalet ingående produkter.
Produkterna ska täcka HBVs medlemsbolags behov av vitvaror för installation, i huvudsak, i hyresgästlägenheter. I ramavtalet ingår även "semiprofessionella- produkter", produkter för offentliga miljöer t.ex. caféer samt gasspisar.
Upphandlingen omfattar inte professionella produkter för storkök eller för centrala tvättstugor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39710000 Elektriska hushållsapparater, 39711000 Elektriska hushållsapparater för livsmedel, 39711100 Kylskåp och frysar, 39711130 Kylskåp, 42214100 Ugnar för matlagning, 42716120 Tvättmaskiner, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen