529839-2020 - KonkurrensutsättningSverige-LIDKÖPING: Trycksaker och tillhörande produkter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tryckeritjänster
Referensnummer: 2020-29
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22000000 Trycksaker och tillhörande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunerna Götene, Lidköping, Skara och Vara inbjuder er att lämna anbud på tryckeritjänster.
Denna upphandling har två delområden,
1. Offsettryck
2. Digitaltryck och kuvert
År 2019 beställdes trycksaker för totalt 1 555 000 SEK:
Upphandlingen omfattar inte kontorsmaterial, profilprodukter eller skyltar.
Anbudsutvärdering delområde 1, Offsettryck
Köparen kommer att anta det ekonomisk mest fördelaktiga anbudet med hänvisning till följande grund för tilldelning:
Pris
Anbudsutvärdering delområde 2, Digitaltryck & kuvert
Köparen kommer att anta det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet med hänvisning till följande grund för tilldelning:
Bästa förhållande mellan pris och kvalitet
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Delområde 1: Offsettryck
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22000000 Trycksaker och tillhörande produkter, 79810000 Tryckning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Offsettryck
Del nr: Delområde 2: Digitaltryck & kuvert
30199710 Tryckta kuvert, 79810000 Tryckning, 79811000 Digitaltryckning
Digitaltryck & kuvert