529958-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultstöd för teknisk förvaltning och utveckling av SKR:s Sitevision-lösningar
Referensnummer: UH-2023-12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens syfte är att SKR genom att ingå ramavtal med en leverantör, erhåller ett professionellt och kostnadseffektivt stöd avseende förvaltning och utveckling av Sitevision-lösningar.
Målet med denna upphandling är att SKR ska få till ett användbart ramavtal som på ett effektivt sätt stödjer SKR:s behov av extern kompetens under hela ramavtalsperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212224 Programvaruutvecklingstjänster för webbredigering, 72413000 Webbsideutformningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser konsultstöd till SKR:s befintliga Sitevision-lösningar samt utveckling av nya lösningar.
SKR uppskattar att det sammanlagda värdet av kontrakt uppgår till cirka 1,5 MSEK, exklusive moms per år. Maximalt tak för den totala möjliga ramavtalsperioden (d.v.s. inräknat samtliga möjliga förlängningar) är 7 MSEK exklusive moms. När maximalt tak är uppnått upphör ramavtalet att gälla.
SKR garanterar inte någon volym och inte heller någon ensamrätt/exklusivitet.
Det verkliga behovet kan komma att bli större eller mindre än det uppskattade. Under ramavtalsperioden kan förändringar komma att ske utifrån politiska beslut, verksamhets-/ organisationsförändringar med mera som kan påverka behovet, volymerna och antalet avtalsanvändare.