Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transeptalnål
Referensnummer: 2018-110
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Transpetalnål för perforering av förmaksseptum för att möjliggöra elektrofysiologiska undersökning/behandling i vänster förmak/kammare.
Transeptalnåö hanteras av elektrofysiologer. Hantering av transeptalnål ska vara enkel och passa till vanligt förekommande långa introducers som används för punktion av förmaksseptum (SL0, SL1)
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33141320 Nålar för medicinskt bruk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen