530040-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Tandläkarinstrument
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vinkelstycken och turbiner
Referensnummer: IN-IN20-0301
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33131000 Tandläkarinstrument
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling sker i samverkan mellan regioner och folktandvården i Dalarna, Sörmland, Uppsala, Västmanland samt Gävleborg län.
Denna upphandling avser ramavtal på vinkelstycken, turbiner och handstycken till tandsaneringsapparat därtill hörande tjänster som service och reparationer i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Åtagandet gäller både tidigare köpta produkter och produkter som köps under avtalstiden. Upphandlingens syfte är att tillgodose regionernas behov av efterfrågade varor under avtalsperioden. Målsättning är att köpa in varor med god kvalitet på ett optimalt och kostnadseffektivt sätt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33130000 Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser ramavtal på vinkelstycken, turbiner och handstycken till tandsaneringsapparat därtill hörande tjänster som service och reparationer i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Objekt, förutsättningar och användningsområde
Upphandlingen avser ramavtal på vinkelstycken, turbiner, handstycken samt service, reparationer, tillbehör och reservdelar för succesiva avrop i enlighet med upphandlingsdokumenten. Produkterna kommer att användas i samband med behandling av patienter hos tandläkare och ska kunna kopplas till olika system beroende på vilka system som används på respektive klinik.
Upphandlingen omfattar: • Produkter, se artikelspecifikation • Tillbehör • Reservdelar • Service Volym framgår av bifogad artikelspecifikation. Angiven volym är uppskattad och köparen kan inte garantera någon volym eller inköpsvärden.
Aktuell upphandling