530048-2021 - ResultatSverige-Kalmar: Förbrukningsartiklar för tandvård
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dentala förbrukningsartiklar
Referensnummer: 2017-087
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33141800 Förbrukningsartiklar för tandvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling gällande Dentala förbrukningsartiklar för leverans till Folktandvården, Landstinget i Kalmar län.
Upphandlingen syftar till att förse Folktandvården i Kalmar län med successiva leveranser av dentala förbrukningsmaterial inom områdena; Protetik, Fyllning, Endodonti, Engångs, Förebyggande, Instrument och Övrigt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33130000 Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter, 33131000 Tandläkarinstrument, 33131300 Engångsinstrument för tandläkarbruk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen