530049-2021 - ResultatSverige-Kristianstad: Läkemedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Onkologi, Allergi/Lunga, Hjärta/kärl, Antikoagulation 2021
Referensnummer: 2021-O000460
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av rekvisitionsläkemedel till Region Skåne inom områdena Onkologi såsom substanserna Kabazitaxel och Rituximab, Allergi/Lunga såsom substanserna Ipratropiumbromid, naturliga fosfolipider, dornas alfa, Betametason, Hjärta/Kärl såsom substansen furosemid och Antikoagulation såsom substansen antitrombin III.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen