530120-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Utbildningstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunal vuxenutbildning på distans
Referensnummer: 2023-47
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av kommunal vuxenutbildning på distans (Allmänna ämnen).
Ni inbjuds att inkomma med anbud i rubricerad upphandling enligt detta upphandlingsdokument med tillhörande bilagor.
I upphandlingsdokumentet benämns Kalmar kommun som ”beställaren” och anbudsgivaren ”leverantören”.
Beställarens ombud i upphandlingen är Kalmar kommun, Upphandlingsenheten.
Leverantören ska kunna erbjuda kurser inom följande program:
Barn- och fritidsprogrammet
Försäljnings- och serviceprogrammet
Hotell- och turismprogrammet
Vård- och omsorgsprogrammet
Ekonomiprogrammet
Estetiska programmet
Humanistiska programmet
Naturvetenskapsprogrammet
Samhällsvetenskapsprogrammet
Teknikprogrammet
Anbud ska lämnas på hela uppdraget, alternativa anbud accepteras inte.
Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen per år till ca 2 500 000 SEK.
Takbelopp för ramavtalet är 11 000 000 SEK för den totala avtalsperioden.
Beställaren förbinder sig inte att avropa en viss kvantitet
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80400000 Vuxen- och annan undervisning, 80510000 Specialutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Beställarens ombud i upphandlingen är Kalmar kommun, Serviceförvaltningen, Upphandlingsenheten.
Kontaktpersoner
Kontaktperson för upphandlingen:
Namn: Matilda Johansson, upphandlare
tfn: +46 (0)10 352 17 62
e-post: matilda.johansson@kalmar.se
Sista anbudsdag
Anbud ska lämnas elektroniskt via Mercell TendSign senast 2023-10-03 14:00
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet och beställare är:
Kalmar kommun (org.nr 212000-0746)
Omfattning
Beställaren avser att upphandla kommunala vuxenutbildningar enligt detta upphandlingsdokument, se avsnitt 1.3 Kravspecifikation.
Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen per år till ca 2 500 000 SEK
Takbelopp för ramavtalet är 11 000 000 SEK för den totala avtalsperioden. Ramavtalet upphör att gälla om avropad volym överstiger takbeloppet. Ramavtalet är dock fortsatt tillämpligt avseende utförda eller pågående avrop.
Beställaren förbinder sig emellertid inte att avropa en viss kvantitet, utan antagen leverantör är skyldig att leverera beställarens verkliga behov.