530138-2018 - ÄndringSverige-Härnösand: Apparatur för endoskopi och endokirurgi
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Endoskopiutrustning
Referensnummer: 17RS11319
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33168000 Apparatur för endoskopi och endokirurgi
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett ramavtal för hela eller kompletterande delar av endoskopiutrustning (staplar/system och endoskop) med tillbehör och reservdelar till inom i första hand verksamheterna Kirurgi, Urologi och ÖNH. Övriga verksamheter ska ha rätt att avropa från avtalet men förbehåller sig även rätten göra enskilda upphandlingar där så krävs.
Upphandlingsföremål
Denna upphandling omfattar ett ramavtal för avrop/beställning av hela eller kompletterande delar till endoskopiutrustning (staplar/system och endoskop) med tillbehör och reservdelar för Regionen Västernorrlands mottagningsverksamheter inom i första hand verksamheterna Kirurgi, Urologi och ÖNH. Regionens övriga verksamheter ska ha rätt att avropa från avtalet men förbehåller sig även rätten göra enskilda upphandlingar där specifika verksamhetskrav eller funktioner krävs.
Närmare beskrivning och krav av produkterna finner ni i Kravspecifikation och Mall för upphandlingskontrakt.