530147-2021 - ResultatSverige-Umeå: Delar och tillbehör till invalidfordon och rullstolar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Batterier och laddare
Referensnummer: HSN 142-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33193200 Delar och tillbehör till invalidfordon och rullstolar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser batterier och batteriladdare till hjälpmedel såsom eldrivna rullstolar, personlyftar, gåbord och arbetsstolar, till Region Västerbotten, Region Norrbotten och Region Jämtland Härjedalen.
Upphandlingen omfattar följande anbudsområden:
1. Batterier A1, takvolym 13 200 st
2. Batterier A2, takvolym 1 400 st
3. Batterier A3, takvolym 4 500 st
4. Batterier A4, takvolym 800 st
5. Batteriladdare B1, takvolym 1 300 st
6. Batteriladdare B2, takvolym 500 st
Miljöhänsyn framgår av krav 2.7, 5.0.11, 6.0.13.
Villkor som berör arbetsrätt framgår av avsnitt 15 i Avtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Batterier A1
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33193200 Delar och tillbehör till invalidfordon och rullstolar, 33196000 Medicinska hjälpmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Batterier A2
Del nr: 2
Batterier A3
Del nr: 3
Batterier A4
Del nr: 4
Batteriladdare B1
Del nr: 5
Batteriladdare B2
Del nr: 6