530190-2018 - PlaneringSverige-Uppsala: Kollektivtrafik med tåg
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Upptåget
Referensnummer: UPPH2018-0373
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60210000 Kollektivtrafik med tåg
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverantören ska utföra tågtrafik i UL:s trafikområde med tågfordon som beställaren tillhandahåller. Fordonen ska underhållas i depå som beställaren tillhandahåller. Antal tågkilometer uppskattas till cirka 3,3 miljoner SEK per år (Gävle - Uppsala cirka 2,65 och Sala-Uppsala cirka 0,65).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverantören ska utföra tågtrafik i UL:s trafikområde med tågfordon som beställaren tillhandahåller. Fordonen ska underhållas i depå som beställaren tillhandahåller. Antal tågkilometer uppskattas till cirka 3,3 miljonerSEK per år (Gävle - Uppsala cirka 2,65 och Sala-Uppsala cirka 0,65).