2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ny stamnätsstation 420/145/36kV i Gäddtjärn
Beskrivning: Omfattningsbeskrivning Gäddtjärn: Entreprenaden avser ny stamnätstation 420/145/36kV i Gäddtjärn. Gäddtjärn ligger c:a 35 km norr om Furudal i Dalarna. Stationen kommer bestå av ett (1) 145 kV utomhus ledningsfack, två (2) 145 kV samlingsskenor, fem (5) 145kV transformatorfack, två (2) krafttransformatorer 420/145 kV 500 MVA (T1 och T2), tre (3) krafttransformatorer 145/36kV 130MVA, nollpunktsutrustningar, två (2) 145kV EK-batterier samt stationsbyggnad innehållande tre (3) 36kV luftisolerade inomhusställverk, VS- LS- och kontrollutrustning. Beställaren tillhandahåller krafttranformatorerna. Preliminär tidplan: Byggstart: 2025-Q3 Färdigställandetid: 2027-juni allt utom T2, T2: 2028-juni Planerad FFU under Augusti 2024
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45315300 Anläggningar för elförsörjning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97748:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 31214000 Ställverk, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster