Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och underhåll av offentlig belysning
Referensnummer: NTN 2018/263
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45316110 Installation av vägbelysning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av drift och underhåll av offentlig belysning. Avtalet omfattar drift, underhåll samt eventuellt särskilt avropad förnyelse av gatubelysningsanläggning. Belysningsanläggningen omfattas av samtliga komponenter från belysningscentraler som bärande element som stolpar, infästningsdon, kraftförsörjningsnät, armaturer med tillhörande elinstallationer samt ljusrelän/styrsystem för tändning/släckning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 120 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45316110 Installation av vägbelysning, 50232000 Underhåll av offentlig belysning och trafikljus, 50232100 Underhåll av gatubelysning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen