530394-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Habo: Taxitjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjutstjänster och andra transporttjänster i Habo kommun
Referensnummer: 19/306
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60120000 Taxitjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Habo kommun (Beställaren) bjuder in leverantörer till att delta i upphandling avseende Skolskjutstjänster och andra transporttjänster i Habo kommun. Kommunen har för avsikt att teckna avtal med en leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet omfattar:
A: Skolskjutstjänster för elever i förskoleklass och grundskola
B: Sim- och badresor
C: Övriga transporttjänster efter beställning
D: Mattransporter från tillagningskök till mottagningskök
Upphandlingen omfattar;
Skolskjutsresor för elever i förskoleklass och grundskola
Sim och badresor till simhall
Mattransporter från tillagningskök till mottagningskök inom kommunen (inkl retur till tillagningskök)
Extra resor för elever i förskoleklass och grundskola
Skolskjuts är till för skolskjutsberättigade elever i förskoleklass och grundskola under skoldagar (178 dagar per läsår enligt Skolförordningen) i Habo kommun. Vissa schemalagda lektionsresor kan komma att ingå i skolskjuts när det bedöms lämpligt.
Badundervisning sker i simhall i Mullsjö kommun då simhall saknas i Habo kommun. Resorna sker under hela läsåret en dag per vecka, flera gånger denna dag. I dagsläget är dessa bussturer relativt fullbelagda och om nya skolor tillkommer under avtalstiden kan utökning komma att krävas. Detta sker i samråd mellan Beställare och avtalad Leverantör.
Mattransporter innebär att transportera varm mat i matboxar och mat i plastbackar från tillagningskök till mottagningskök samt returer tillbaka till tillagningskök.
I upphandlingen ingår även extra resor som skolverksamheten inom Habo kommun har behov av. Dessa innefattar bland annat hemkunskap, språkundervisning, idrott, studiebesök eller utflykter som ryms inom skolans ramtider som är 8-13.
I Habo kommun finns ca 530 elever är skolskjutsberättigade. Av dessa åker ca 50 med ordinär länstrafik samt att många elever har fritids vilket också gör att de inte nyttjar skoltrafiken. Under innevarande avtalsperiod har antalet sittplatser som nyttjats uppgått till drygt 300 och det bedöms även fortsättningsvis vara behovet inom skolskjuts även om mindre förändringar kan ske beroende på in- och utflyttning. Idag går de elever som har behov av skolskjuts på Alléskolan, Fagerhults skola eller Hagabodaskolan.
Habo kommuns skolskjutsverksamhet är organiserad under Barn och Utbildningsförvaltningen med en anställd skolskjutsplanerare. Skolverksamheten omfattar för närvarande 6 grundskolor men kommer under avtalstiden att utökas med minst en ytterligare skola samt grundsärskola. Den nya skolan som är planerad påverkar inte behovet av skolskjuts direkt utan påverkan beror främst på in- och utflyttning som nämndes ovan.
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs i enlighet med bestämmelserna i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) med ett Öppet förfarande.
Upphandlingsförfarandet innebär att förhandling ej får ske. Det är således av avgörande betydelse att inlämnade anbud är slutgiltiga och att anbudslämnaren i sitt anbud lämnar sitt bästa pris och fördelaktigaste villkor.
Kontraktsföremålets beskrivning
Skolskjuts i Habo kommun sker utifrån en ruttplanering som kommunen ansvarar för och som uppdateras inför varje läsår. Denna kan ändras under såväl innevarande läsår som inför nytt läsår beroende på hur situationen ser ut i kommunen. Ändringar initieras av kommunen och verkställs i samråd med leverantören. Bifogat i förfrågningsunderlaget finns en karta över rutter i kommunen baserat på morgonturer (Bilaga 1) och en utförlig beskrivning finns även i prisbilagan (Bilaga 2).
Kontrakt kommer att tecknas för skolskjuts, sim- och badresor, extra resor och mattransporter med en leverantör.
Nuvarande avtal löper ut 2022-06-30.