530401-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Byggnadsteknik
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal Besiktningstjänster byggprojekt
Referensnummer: 18/209
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71315000 Byggnadsteknik
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avses resultera i ramavtal huvudbesiktningsman som kommer att användas av Statens fastighetsverk.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Åtagandet avser alla typer av besiktningar enligt AB 04 eller ABT 06 såsom syn, förbesiktning, slutbesiktning, efterbesiktning och garantibesiktning m.m. Uppdragen kan även avse samordnad provning eller andra kontrolluppdrag inom installation, OVK, el och VVS inklusive styr och regler.
Huvudbesiktningsmannen ansvarar tillsammans med beställarens projektledning och entreprenören för planering av erforderliga besiktningar. Huvudbesiktningsmannen ansvarar för att anlita de biträdande besiktningsmän och den kompetens som behövs för avropsspecifikt uppdrag, för genomförandet av besiktningar och för dokumentation av besiktning (besiktningsprotokoll och rapporter). Huvudbesiktningsmannen ansvarar även för samordning av de biträdande besiktningsmän som är erforderliga för uppdraget.
Beställaren kommer att teckna ramavtal med tre leverantörer per län/delområde för avrop genom rangordning och med de leverantörer som anmäler intresse för avrop genom förnyad konkurrensutsättning förutsatt att leverantören är kvalificerad och att korrekt anbud har lämnats.
Delområden:
Blekinge, Dalarna, Gotland, Gävleborg, Halland, Jönköping, Kalmar, Kronoberg, Norrbotten, Skåne, Stockholm, Södermanland, Uppsala, Värmland, Västerbotten, Västernorrland (inkl Jämtland), Västmanland (inklusive Örebro), Västra Götaland, Östergötland.