530413-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Mölnlycke: Servrar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Serverdrift och Datakommunikation
Referensnummer: 18/25
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48820000 Servrar
II.1.4.
Kort beskrivning
I åtagandet ingår bl.a.;
3 st. applikationsservrar
— Insidan & Hypergene
— Visma
— Print
2 st. SQL-servrar
Backup (av ca 700GB data)
Brandväggar
WAN 9 siter
Internet
Managerat LAN
Licenser och licenshantering för den funktion som används
Paketering och distribution av programvara
Hantering av drivrutiner patchar och övriga uppdateringar av programvara
Remote Access
SPOC för beställningar och supportärenden
Löpande support
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48218000 Programvara för licenshantering, 72212510 Programvaruutvecklingstjänster för kommunikation, 72222300 IT-tjänster, 72262000 Utveckling av programvara, 72300000 Datatjänster, 72514000 Drift av dataanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen