530497-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Bjuv: Byggnadsinstallationsarbeten
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal årsentreprenader för bygg, ventilation, El stark/svagström, plåtarbeten, takarbeten
Referensnummer: 18/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden är ramavtal för avrop av löpande reparations-, underhålls - och ombyggnadsarbeten inom Bjuvsbostäders fastighetsbestånd.Yrkeskategorier bygg, ventilation, El starkström/svagström, plåtarbeten och takarbeten
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45261300 Plåtslageri och uppförande av stuprännor, 45261310 Plåtslageri, 45261900 Reparation och underhåll av tak, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45420000 Snickerimonteringar, 45421000 Snickeriarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen