530523-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Landskrona: Teknisk byggnadsinspektion
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
PCB-inventering
Referensnummer: 2018/2293
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71631300 Teknisk byggnadsinspektion
II.1.4.
Kort beskrivning
Inventering av PCB förekomst av Lanskrona stads fastighetsbestånd
Upphandlingen avser köp av konsulttjänster för PCB-inventering av Landskrona stads fastighetsbestånd för byggnader som är uppförda från 1974 och äldre.
För uppdraget gäller ABK09.
Inventeringen innefattar även dolda fog- och golvmassor samt mark på skolor, exempelvis rabatter, sandlådor m.m.
Både invändig och utvändig inventering av byggnaderna kan omfattas.
Upphandlingen är uppdelad i tre delområden.
Anbudsgivaren kan betrakta bifogad fastighetsförteckning som en vägledning för omfattningen, objekt kan tillkomma eller utgå.
Avtalstiden är beräknad till 1.2.2019 - 31.12.2019.
Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som staden rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 90711300 Analys av miljöindikatorer utom för byggprojekt, 90715000 Föroreningsundersökningar, 90732500 Kartläggning av jordföroreningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inventering av PCB förekomst av Lanskrona stads fastighetsbestånd enligt bifogad fastighetsförteckning.
Inventeringens omfattning:
Fogmassor
Golvmassor
Isolerrutor
Kondensatorer
Jord
Upphandlingen är uppdelad i tre delar enligt nedan:
Delområde 1. 93 fastigheter, area ca 59 078 kvm
Delområde 2. 45 fastigheter, area ca 55 874 kvm
Delområde 3. 13 fastigheter, area ca 55 612 kvm