530541-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Konsulttjänster
Referensnummer: 18/13
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna ramavtalsupphandling avser täcka DIGGs behov av konsulttjänster inom de verksamhetsområden DIGGs uppdrag omfattar. Det kan vara enstaka behov av expertkompetens eller längre uppdrag av förvaltningskaraktär.
Avrop från ramavtalet kommer att göras genom förnyad konkurrensutsättning, där uppdragets omfattning specificeras tillsammans med krav, utvärderingskriterier och takpris, kommer att anges.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 79417000 Konsulttjänster för säkerhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Exempel på, dock ej begränsat till, kompetenser och roller som kan komma att avropas:
Ledning och styrning
Organisation
Verksamhetsutveckling
Verksamhetsarkitektur
Managementkonsulttjänster
IT-Arkitektur
Projektledare
Analytiker
Utredare
Kravfångare
Informationssäkerhet
IT-säkerhet
— Tillitramverk
— Elektronisk identifiering
— IT-säkerhetsrevision
Öppna data
Webbtillgänglighet