530636-2022 - ResultatSverige-Örebro: Kemiska produkter
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kemikalier till VA-verk och badhus 2021
Referensnummer: Ks 668/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24000000 Kemiska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal gällande kemikalier för vatten-, avlopp- och reningsverk. Även UMs behov av kemikalier till andra verksamheter, exempelvis till badhus, omfattas av upphandlingen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1-88
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24310000 Basiska oorganiska kemikalier, 24311520 Natriumhydroxid, 24312120 Klorider, 24312123 Polyaluminiumklorid, 24312220 Natriumhypoklorit
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ett ramavtal för UMs behov av kemikalier för vatten-, avlopp- och reningsverk. Även UMs behov av kemikalier till andra verksamheter, exempelvis badhus, omfattas av upphandlingen. Samtliga efterfrågade produkter framgår av prisbilagan.