53085-2017 - ResultatSverige-Stockholm: IT-tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bibliotekssystem som tjänst.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandling av bibliotekssystem i form av en tjänst för Stockholms stadsbibliotek.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
72222300 IT-tjänster, 48160000 Programvara för bibliotek, 48161000 Administrativt bibliotekssystem, 72212160 Programvaruutvecklingstjänster för bibliotek, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 72224100 Planering av systemimplementation, 72400000 Internettjänster, 72415000 Webbvärdtjänster, 72920000 Katalogkonvertering
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.