53099-2021 - ResultatSverige-Helsingborg: Avloppshantering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Spolningstjänster
Referensnummer: 19/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90400000 Avloppshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Helsingborgshem avser att upphandla spolning inom Helsingborgshems bestånd. Avtalet omfattar delar som:
• Spolning av alla typer av dagvatten-, spillvatten- och dräneringsrör
• Kamerainspektion/ledningsfilmning av vatten- och avloppsrör
• Slamsugning och rensning av dagvattenrör och brunnar
• Slamsugning av fett- och oljeavskiljare samt pumpgropar
• Rotskärning/fräsning rör
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
76600000 Besiktning av rörledningar, 90470000 Rensning av avlopp, 90480000 Skötsel av avloppsnät, 90513900 Hantering av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen