531004-2018 - ÄndringSverige-Göteborg: FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Monitor- kliniska studier
Referensnummer: EUI 18 076
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling omfattar monitor tjänst för kliniska studier, med arbete i studien A randomized, double-blind, placebo-controlled multicenter trial on the efficacy of varenicline and bupropion in combination and alone, for treatment of alcohol use disorder, med planerad start 1 mars 2019. Studien avslutas i mars 2022, med efterarbete som beräknas pågå till mars 2023. Se bilaga Studie.