531039-2018 - Frivillig förhandsinsynSverige-Södertälje: Utbildningstjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trädgårdsmästarutbildning
Referensnummer: TI 2018-2083
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Södertälje kommun upphandlar genomförandet av yrkeshögskoleutbildningen TRÄDGÅRDSMÄSTARE MED EKOLOGI OCH ENTREPRENÖRSKAPSUTBILDNING. Utbildningen är av den sort att den kräver en leverantör med lämplig miljö, exempelvis växthus, ekologisk odling samt geografisk närhet och erfarenhet av yrkeshögskolan.
Avtalet ska börja gälla 2019-01-01 till 2021-12-31.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80521000 Utbildningsprogram, 80530000 Yrkesutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Södertälje kommun är huvudman för yrkeshögskoleutbildningen TRÄDGÅRDSMÄSTARE MED EKOLOGI OCH ENTREPRENÖRSKAPUTBILDNING. Utbildningen är av den sort att den kräver många praktiska moment och Södertälje kommun behöver därför en leverantör med lämplig miljö, exempelvis växthus, ekologisk odling samt geografisk närhet och erfarenhet av yrkeshögskolan.
Ersättningen för utbildningen grundar sig på statsbidrag som bygger på antalet studerande som är antagna och påbörjar utbildningen. Fördelningen av statsbidraget mellan leverantör och Södertälje kommun kommer att vara 85 % till leverantören och 15 % till Södertälje kommun.