531067-2021 - ResultatSverige-Jönköping: Allmän organisationsrådgivning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stärkt smittskydd fjäderfä
Referensnummer: 6.2.11-08117/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79411000 Allmän organisationsrådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på upphandling av Stärkt smittskydd för fjäderfä och innefattar flertalet insatser för aktörer inom fjäderfäbranschen (ägg och matfågel) för att stärka smittskyddet i värdekedjan.
Jordbruksverket har för avsikt att upphandla två leverantörer, en leverantör inom matfågel och en inom ägg. Insatserna ska bestå av kartläggning och analys, framtagande av informations- och kursmaterial, framtagande och genomförande av utbildning av producenter, kommunikation, individuell rådgivning, fortbildning av rådgivare samt utvärdering och resultatspridning.
Uppskattat belopp för upphandlingen inklusive eventuella förlängningar är 4 650 000 SEK.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03000000 Jordbruks-, jakt-, fiske- och skogsbruksprodukter samt tillhörande produkter, 03142500 Ägg, 03324000 Levande fjäderfä, 80500000 Utbildningstjänster, 80510000 Specialutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattat belopp för upphandlingen inklusive eventuella förlängningar är 4 650 000 SEK. Uppgiften om volym är bara en vägledning och kan därför komma att variera under avtalstiden.
Krav på omfattning
Leverantören ska minst genomföra Block A och Block B. Insatserna ska kunna genomföras över hela landet och får därför inte avgränsas till ett visst geografiskt område. Block C och D är valbara. Det innebär att det inte är något absolut krav att genomföra dessa block. Däremot kan du få pluspoäng om blocken ingår i ditt anbud. Se även bifogad viktningsrapport.
Leverantören ska minst genomföra Block A och Block B. Insatserna ska kunna genomföras över hela landet och får därför inte avgränsas till ett visst geografiskt område.
Block C och D är valbara. Det innebär att det inte är något absolut krav att genomföra dessa block. Däremot kan du få pluspoäng om blocken ingår i ditt anbud. Se även bifogad viktningsrapport.