53113-2017 - ResultatSverige-Halmstad: Ingenjörstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter – Teknik och fritid.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Halmstad.
Nuts-kod SE231 Hallands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
De i upphandlingen ingående konsultområdena är:
— Byggledning,
— Konstbyggnader,
— Offentlig belysning,
— Projektledning,
— Projektering Gata/VA/mark – enklare uppdrag,
— Projektering Gata/VA/mark – komplexa uppdrag,
— Trafikanalyser,
— Riskanalys och vibrationskontroll.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71300000 Ingenjörstjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71540000 Byggteknisk ledning, 71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.