531179-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Norsjö: Snöröjning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Snöröjning Norsjö Kommun 2023
Referensnummer: UH-2023-35
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Norsjö kommun tillsammans med Norsjölägenheter AB inbjuder till anbudsgivning gällande snöröjning av Norsjö samhälle och Norsjövallen.
Norsjö Kommun och Norsjölägenheter tecknar separata avtal med vinnande leverantör/er.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 9 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Snöröjning Norsjö tätort
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Plogning, snöröjning och sandning sker utifrån angivna startkriterier. Övriga tjänster får endast ske efter samråd med beställaren.
Totalt uppskattad kostnad per år som är baserat på tidigare år samt med hänsyn till kravställningen i detta avtal.
] (#_msocom_1)
Norsjö
2000 000
Norsjövallen
300 000
Totalt
2 300 000
Avtalet innebär inte att Beställaren förbinder sig till en viss volym. Den i upphandlingen angivna volymen är inte absolut utan kan både över- och underskridas.
Snöröjning Norsjövallen
Del nr: 2