53119-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Tjänsteplaneringsverktyg
Referensnummer: LiU-2018-02549
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Det övergripande syftet med upphandlingen är att införskaffa ett tjänsteplaneringsverktyg som underlättar planering och bemanning på universitetets olika institutioner, avdelningar och enheter. Det finns ett uttalat behov av att löpande kunna följa upp när det sker förändringar samt se konsekvenser av och få stöd för att kunna fatta beslut kring bemanning. Det är också viktigt att få en överblick över enskilda individers arbetsbelastning och ett underlag för dialog mellan chefer, medarbetare och fackliga företrädare. Tjänsteplaneringsverktyget ska också kunna fungera som ett stöd för att få en effektivare och mer likformig process för planeringen av medarbetarnas tid kopplad till gällande arbetstidsavtal, ge stöd för kompetensutvecklingsplanering och ge förutsättningar för en mer korrekt ekonomisk redovisning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48810000 Informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Det övergripande syftet med upphandlingen är att införskaffa ett tjänsteplaneringsverktyg som underlättar planering och bemanning på universitetets olika institutioner, avdelningar och enheter. Det finns ett uttalat behov av att löpande kunna följa upp när det sker förändringar samt se konsekvenser av och få stöd för att kunna fatta beslut kring bemanning. Det är också viktigt att få en överblick över enskilda individers arbetsbelastning och ett underlag för dialog mellan chefer, medarbetare och fackliga företrädare. Det finns också en vinst i att minska sårbarhet och personberoende samt få en ökad kvalitet i bemanningsarbetet. Tjänsteplaneringsverktyget ska också kunna fungera som ett stöd för att få en effektivare och mer likformig process för planeringen av medarbetarnas tid kopplad till gällande arbetstidsavtal, ge stöd för kompetensutvecklingsplanering och ge förutsättningar för en mer korrekt ekonomisk redovisning.
LiU avser köpa systemstödet som en s.k. molntjänst, på sådant sätt att leverantören tillhandahåller tjänsten på en icke-exklusiv basis till LiU inklusive fullt ansvar för drift och förvaltning.