Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
DXA-utrustning Benmineralmätning
Referensnummer: K 2020-7466
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33111660 Bentäthetsmätare
II.1.4.
Kort beskrivning
Karolinska Universitetssjukhuset kommer att genomföra en förhandsinsyn utan föregående annonsering i enlighet med Lagen om offentlig upphandling (LOU 2016:1145, 6 Kap. 14§ 1 st. 2-3 p.). Karolinska Universitetssjukhuset har med detta avsikt att ingå avtal med GE Healthcare avseende Lunar Narrow Fan system (MVIR)
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33111000 Röntgenapparatur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Karolinska Sjukhuset har sedan slutet av 90-talet bedrivit Benmineral mätning med DXA med två olika typer av utrustning samt forskning och uppföljning. På den svenska marknaden finns för närvarande två leverantörer, vilka levererar de två olika typerna av system inom DXA som universitetssjukhuset använder för att utnyttja för och nackdelar och följa teknikutvecklingen. De olika typerna av system är fast och rörlig bädd och arm på utrustningen men även att systemen bygger på olika typer av strålar gör att det inte helt översättningsbart med måtten mellan de två systemen. Därav behöver båda systemen vara i fungerande bruk och i drift.