531224-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Sundbyberg: Grävning och schaktning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Schaktentreprenader
Referensnummer: UH-2022-03
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45112000 Grävning och schaktning
II.1.4.
Kort beskrivning
Sundbyberg Avfall & Vatten är ett dotterbolag inom Sundbybergs Stadshus AB. Bolaget ansvarar för att Sundbybergs stad skall ha ett väl utbyggt system för rent vatten och säkra avlopp samt avfall.
Denna upphandling avser att täcka SAVABs behov av oplanerade och planerade arbeten inom schakt-området. Ramavtal avses att tecknas med upptill tre rangordnade entreprenörer för att säkerställa god tillgång till schaktentreprenader inom SAVAB´s verksamhetsområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen