53126-2017 - ResultatSverige-Gävle: Telekommunikationstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ansökningsinbjudan Telefoni- och Datakommunikationtjänster.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 5: Telekommunikationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Gävleborgs län.
Nuts-kod SE313 Gävleborgs län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Region Gävleborg ser för närvarande över sin kommunikationslösning med anledning av att befintligt avtal löper ut. Intentionen med upphandlingen och kommande avtal är att upphandlad leverantör ska stödja utvecklingen av flexibla och mobila arbetssätt inom organisationen. Upphandlingen kommer att stödja exempelvis användandet av olika operativsystem, programvaror och verktyg som anställda och folkvalda behöver för att fullfölja sina åtagande.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
64200000 Telekommunikationstjänster, 64210000 Telefon- och dataöverföring
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.