531343-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Hälsovårdstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Familjerådgivning
Referensnummer: KS 2020/7722 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85100000 Hälsovårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Familjerådgivning enligt socialtjänstlagen 5 kap § 3, vilket innebär verksamhet som består av samtal i syfte att bearbeta samlevnadskonflikter i parförhållanden och familjer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85310000 Socialt arbete, 85312300 Vägledning och rådgivning, 85312320 Rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndighet/er
Karlskrona kommun org nr 212000-0829.
Tjänsten
Upphandlingen avser Familjerådgivning.
Avtalet avser den familjerådgivning som enligt lag ska erbjudas personer boende i Karlskrona kommun som begär sådan rådgivning. Tjänsteutövaren förbinder sig att under avtalstiden svara för familjerådgivning till personer boende i Karlskrona kommun till ett fastställt pris.
Karlskrona kommuns målbild med Familjerådgivning är: Att erbjuda tidigt stöd till par och föräldrar i syfte att förebygga långvariga konflikter och psykisk ohälsa hos vuxna samt deras barn.
Familjerådgivningen ska:
— hjälpa samlevande par så att de kan hantera sina konflikter, problem och krissituationer på ett sådant sätt att de kan fortsätta att leva tillsammans- vid en separation minska de negativa konsekvenser det kan föra med sig för de berörda och deras barn och istället underlätta de vuxnas fortsatta gemensamma föräldraansvar‐ bidra till att dämpa och hantera konflikter så att föräldrar får möjlighet att fungera tillsammans i föräldrarollen efter separationen‐ genomföras på ett professionellt och kunskapsbaserat sätt‐ följa de lagar och förordningar som gäller‐ bedriva verksamheten med beaktande av diskrimineringslagstiftningen och utan religiös eller politisk påverkan.
Rådgivningen ska innehålla kartläggningssamtal, bearbetande samtal, vissa vårdnads och umgängesfrågor samt eventuella andra familjeproblem.
Om det vid rådgivningen framkommer andra behov ska de par och familjer som söker hjälp hänvisas till annan lämplig instans. Vid uppdragets utförande ska allas likhet inför lagen, saklighet och opartiskhet iakttagas. Annan verksamhet/andra uppdrag som kan påverka förtroendet för verksamhetens integritet får inte förekomma.