531350-2022 - ResultatSverige-Nässjö: Tapetsering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hantverkare Målning och Tapetsering
Referensnummer: UH-2022-4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45432220 Tapetsering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal för hantverkare av målning och tapetsering med successiva avrop när behov uppstår.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45432220 Tapetsering, 45442100 Målning, 45442110 Målning av byggnader, 45442180 Ommålning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Med ramavtalet som grund kommer avrop att göras för varje uppdrag, där omfattning och övriga förutsättningar preciseras.
Ramavtalet omfattar hantverkstjänster av målning och tapetsering, löpande underhållsåtgärder vid mindre om- och tillbyggnader samt anpassningar i kommunens och de kommunala bolagens fastigheter, främst skolor, förskolor, äldreboenden, kontor och lägenheter. Behovet av arbeten är både av långsiktigt planerade arbeten och av mer akut karaktär.