53141-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster – Avfallshämtning Umeå yttre + kranskommuner & Örnsköldsviks kommun
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Avfallshämtning Umeå yttre + kranskommuner & Örnsköldsviks kommun
Beskrivning: Fastighetsnära insamling av avfall i Umeå, Nordmaling, Vännäs Vindeln, Robertsfors samt Örnsköldsviks kommun. Mat- & restavfall samt returpapper och förpackningar.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Avfallshämtning Umeå Y med kranskommuner
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:100507:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90514000 Återvinning av avfall, 90511300 Insamling av avfall, 90511200 Hämtning av hushållssopor, 90512000 Avfallstransport, 90511400 Pappersinsamling
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Avfallshämtning Örnsköldsvik
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:100507:Lot:2