53145-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Mjölby: Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anläggningsmaskintjänster Mjölby kommun
Referensnummer: UH-2019-16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar inhyrning av maskin och förare (anläggningsmaskintjänster) för avrop efter behov vid uppdrag som utförs av Mjölby kommuns anläggningsenhet i egen regi. Tjänsterna kan normalt förekomma inom hela kommunens areal, med viss koncentration till centralorten Mjölby.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 45112000 Grävning och schaktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2