Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Framtidens Ortopedi i Hässleholm (FORTH) - Vård- och Servicebyggnad Byggnad 50 och 51
Referensnummer: 93085000-405053- 40036
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45215140 Byggnation av sjukhusinrättningar
II.1.4.
Kort beskrivning
En ny sjukhusbyggnad för framför allt ortopedisk verksamhet planeras på totalt ca 24 200m², varav 2 våningsplan ovan mark samt 1 våning i suterräng. Till detta kommer källarplan, kulvert, skyddsrum samt ombyggnation av befintliga ytor. Byggnaden innehåller bland annat 6st operationssalar, 28st undersöknings/mottagningsrum, 8st vårdplatser och 30st postoperativa vårdplatser.
Det ska även byggas en servicecentral (godsmottagning) för att kraven på vårdhygien och arbetsmiljö ska kunna uppnås.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45112000 Grävning och schaktning, 45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård, 45216129 Skyddsrum, 45221220 Kulvertar, 45236000 Markanläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen