531544-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Drift av idrottsanläggningar – Drift och skötsel av Linköpings Sporthall
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelDrift och skötsel av Linköpings Sporthall
BeskrivningUpphandlingen avser drift och skötsel av Linköpings Sporthall. Linköpings Sporthall är Linköpings kommuns stora sporthall och publika tävlingsarena för bl.a. innebandy, volleyboll, handboll, futsal och bordtennis, men också en anläggning för träning, skolidrott och för att bedriva friskvård för allmänhet. Sporthallen består av en fullmåttshall med ca 2 200 publikplatser varav ca 1 600 sittplatser. I hallen finns även en mindre uppvärmningshall och lokaler för boxning, gym (skolans verksamhet), dans mm, samt en serveringslokal och kontorslokaler. I Sporthallen finns även en bowlinghall som drivs av en separat entreprenör. För närmare beskrivning av anläggningen se övriga i upphandlingsdokumenten ingående handlingar. Totalt har Sporthallen 7 olika lokaler för idrott (inklusive bowlinghallen).
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 92610000 Drift av idrottsanläggningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:113949:Lot:1