531652-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Teknisk besiktning och provning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Besiktning lyft- och tryckbärande anordningar 2020
Referensnummer: GNU 2020/139
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för besiktningar av lyftanordningar och tryckbärande anordningar åt Falu kommun och Gagnef kommun samt de kommunala bolagen Gagnefbostäder, Lugnet i Falun AB (Lufab), Kopparstaden AB, Hushagen Fastighets AB och WBAB.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 030 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Delområde 1 (Falu kommun, Lufab, Kopparstaden AB, Fastighets AB Hushagen & WBAB)
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71630000 Teknisk besiktning och provning, 42123610 Tryckluftsaggregat, 42400000 Lyft- och hanteringsutrustning samt delar till sådan utrustning, 42410000 Lyft- och hanteringsutrustning, 42998000 Lyftanordning för lastpallar, 44621210 Varmvattensberedare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Delområde 2 (Gagnef kommun & Gagnefbostäder)
Del nr: 2