53166-2023 - PlaneringSverige-Örebro: Mätare
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI - Upphandling av Moduler/givare för energi- och driftoptimering av kylanläggningar
Referensnummer: DIA.2023.4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38550000 Mätare
II.1.4.
Kort beskrivning
Inför Futurms kommande upphandling av Moduler/givare för energi- och driftoptimering av kylanläggningar till våra fastigheter genomför vi nu en kartläggning av leverantörsmarknaden. Modulen ska kunna visa upp mätresultat för flera hundra livsmedel. Givaren / enhet ska vara godkänd för
installation i kyl och frysrum. Som en del i kartläggningen vill vi nu bjuda in potentiella leverantörer till en dialog.
Genom en dialog önskar vi få en bättre bild över vad marknaden idag har att erbjuda för produkter och lösningar inom detta område.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38500000 Apparater för kontroll och provning, 38551000 Energimätare, 42531000 Delar till kylutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen